תמ"א 38: תשובות לכל השאלות

כיצד תבדקו אם ביתכם עומד בתנאים לתמ"א 38? האם רק ועד הבית אחראי לקדם תמ"א 38 בבניין? כיצד תבחנו את הצעת היזם? אחוז הסכמה נדרש וטיפול בדייר סרבן?

יוסי חסון - מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל

יוסי חסון – מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל

מאת יוסי חסון – מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל

אם בעבר חשבנו שתוכנית תמ"א 38 וחיזוק מבנים הוא סתם טרנד חולף היום אנו מבינים את חשיבות התוכנית שממשיכה לצבור תאוצה. בתקופה האחרונה אנו עדים למספר רעידות אדמה בארצנו שבנס נגמרו ללא כל אסון, אך מומחים מתריעים כבר שנים כי ישראל, הממוקמת באזור פעיל מאוד מבחינה סיסמית, נמצאת בסיכון גבוה לרעידות אדמה. בעבר התרחשו בישראל עשרות רעידות אדמה, חלקן הרסניות, ורעידת אדמה חזקה עלולה להתרחש פה כל יום.

על-פי הערכות ונתונים שנאספו במשרד הפנים, כ-40% מכלל המבנים בישראל לא יעמדו ברעידת אדמה חזקה. יותר מ-810,000 מבנים מוגדרים כמסוכנים הזקוקים לחיזוק. על הרקע הזה אישרה הממשלה בשנת 2005 את תוכנית תמ"א 38, שנועדה לעודד יזמים ודיירים במבנים רעועים לחזק את הבניינים אשר אינם עומדים בתקן הנדרש להגנה מפני רעידות אדמה. "המלחמה הבאה תהיה רעידת אדמה", הכריז משרד הפנים בדברי ההסבר לתוכנית.

כיצד תבדקו אם ביתכם עומד בתנאים לתמ"א 38?
פשוט מאוד, החל מיום 01.01.1980 חלה חובה חוקית לתכנן מבנים בהתאם לתקן 413 – תקן עמידה ברעידות אדמה, ומכאן, אם לביתכם הוצא היתר בניה לפני ה- 01.01.1980 הרי שהוא לא נבנה בהתאם לתקן 413 וניתן לחזקו בהתאם לתוכנית תמ"א 38.

האם רק ועד הבית אחראי לקדם תמ"א 38 בבניין?
הטענה הרווחת כי ועד הבית הינו האחראי הבלעדי וכי רק בסמכותו היכולת לפנות ליזם לשם ביצוע פרויקט במסגרת תמ"א 38, הינה טעות . למעשה, כל דייר יכול לקחת אחריות על הבניין שבו הוא גר, לפעול לטובת בטיחותו האישית ובטיחות המבנה בו הוא מתגורר. היזם הנבחר יסייע לאותו הדייר בהשגת הסכמתם של שאר בעלי הדירות והתנהלות מול ועד הבית. מאידך גיסא תמיד טוב שוועד הבית או נציגות נבחרת של דיירי הבניין תעמוד בקשר מתמיד עם היזמים ותעדכן בזמן אמת את דיירי הבניין על הסיכומים ובהתקדמות.

כיצד תבחנו את הצעת היזם?
בחירת יזם אמין, בעל ניסיון מוכח ומוכר בתחום אינה קלישאה, אלא בעלת חשיבות אמיתית רבה. יזם רציני יימדד בכך שבטרם יבטיח הבטחות שונות יתבסס על חוות דעת ראשונית של אדריכל ומהנדס בניין, יציע לדיירים פתרונות ראליים וייקח בחשבון את רצונותיהם וצרכיהם, יציג לוחות זמנים ברורים, הדמיות וביטחונות וערבויות לביצוע הפרויקט.

אחוז הסכמה נדרש וטיפול בדייר סרבן?
בעקבות תיקון תמ"א 38/3 אחוז ההסכמה הנדרש לביצוע הפרויקט בבניין משותף הינו של 66% מבעלי הדירות בבניין.

פסק דין חדש מספק רוח גבית לדיירים ויזמים שמבקשים לבצע תוכניות תמ"א 38 בהתמודדותם עם דיירים סרבנים, ולאחרונה אף חייבו דייר סרבן בהוצאות משפט והסמיכו עו"ד שיחתום במקומו על מסמכים רלבנטיים.

לסיכום, תוכנית תמ א 38 הינה התוכניות היחידה בארץ המספקת מענה מיידי להתגוננות בפני רעש אדמה . ככל שנפעל בכדי לקדם פרויקטים מסוג זה בבניינים ישנים העלולים לקרוס אף ברעידת אדמה קלה נמנע אסון, וכמויות עצומות של נפגעים שאנחנו לא יודעים אפילו לשער את היקפם.