תמ"א 38 גם בפריפריה: המדינה תסבסד 20-80 אלף שקל לדירה

בשכונת כצנלסון וטרומפלדור בנהריה ובשכונה המערבית במגדל העמק, יעניק משרד השיכון מימון בסך 80 אלף שקל לדירה. בשכונות אושריות וקריית משה ברחובות, בכמה מהשכונות של לוד – המענק יעמוד על 60 אלף שקל לדירה. בירוחם ייהנו הדיירים מ- 70 אלף שקל לדירה

דרום, שטחים,

תמ"א 38 גם בפריפריה

לצד הבשורה המשמחת בהחלט על ההחלטה הסופית להעניק פטור ממע"מ לרוכשי דירות חדשות עד 1.6 מיליון שקל (ליוצאי צבא), הודיע משרד הבינוי והשיכון על הגדלת תקציב שיקום שכונות במטרה שגם בפריפריה, באזור עם חוסר כדאיות כלכליות לקבלנים, יצאו לפועל פרויקטים לפי תמ"א 38. כך ניתן יהיה להגדיל את מלאי הדירות ולהשפיע על המחירים כדי שירדו במקצת.

"אגף שיקום שכונות יפסיק לעסוק בשיפוץ חיצוני של בתים ויעבור לעסוק בשינוי מהותי של מעטפת הבניין כולל חיזוקו מפני רעידות אדמה, הרחבת הדירות, שדרוגן ותוספת דירות כמקובל בפרויקטים של תמ"א 38", נמסר בתגובה ממשרד הבינוי.

לפי ההודעה של משרד הבינוי והשיכון, בכוונתו להעניק סיוע כספי למימון פרויקטים של תמ"א 38 באזורי פריפריה שלא מושכת יזמים מתחום זה. המענק ינוע בין 20 ל- 80 אלף שקל לדירה. הסכום הסופי ייקבע לפי שני פרמטרים: הסיכון הססמי לרעידת אדמה במיקום הספציפי של הבניין ומחיר הממוצע לדירות בשכונה.

בנוסף הוחלט שגם את שכר טרחת עורך דין שייצג את דיירי הבניין בפרויקט תמ"א 38, המשרד יממן עד סכום של 5,000 שקל לכל הדירות.

בין משרד הבינוי והשיכון ומשרד האוצר סוכם כי למימוש התוכנית יגדל תקציב שיקום שכונות פי 6 ויעמוד על 90 מיליון שקל לשנה.

בשכונת כצנלסון וטרומפלדור בנהריה ובשכונה המערבית במגדל העמק, יעניק משרד השיכון מימון בסך 80 אלף שקל לדירה. בשכונות אושריות וקריית משה ברחובות, בכמה מהשכונות של לוד – המענק יעמוד על 60 אלף שקל לדירה. בירוחם ייהנו הדיירים מ- 70 אלף שקל לדירה.

בימים הקרובים צפוי משרד השיכון לפרסם רשימת קריטריונים מדויקת לזכאות למימון תמ"א 38 וכן גובה המימון. כמו כן, הוא יפרסם "קול קורא" שיזמין ועדי בתים, קבלנים ויזמים להגיש הצעות לקבלת סיוע בביצוע פרויקטים מסוג תמ"א 38.

ממשרד השיכון כי התוכנית נועדה כדי "להביא את הפרויקטים בשכונות השיקום לכדאיות כלכלית וליציאתם לדרך. לצורך ביצוע חיזוק המבנה ושדרוגו במסגרת תמ"א 38, יתקשרו הדיירים עם יזם וימכרו לו את זכויות הבנייה בבניין, תמורת חיזוק ושדרוג המבנים כמו בכל פרויקט תמ"א 38 אחר. החיזוק, ההרחבה והשיפוצים יהיו בהתאם לכללים שנקבעו בתמ"א".

אורי אריאל עצמו, שר הבינוי והשיכון, מסר: אנחנו מחוללים מהפכה לטובת שיקום השכונות ונותנים פתרון אמיתי וממשי עבורן. לראשונה, המדינה תסייע במימון פרויקטים של תמ"א 38 במקומות בהם אין כדאיות כלכלית ללא תמיכה ממשלתית. זהו פרויקט חברתי שיחדש וישנה את פני השכונות, ירחיב את שטח הדירות לדיירים, יחזק וישדרג את המבנים וכמובן יוסיף יחידות דיור חדשות".