שוק דירות להשכרה הולך לקראת ההסדרה הממשלתית

הצעת חוק חדשה: הגדרת דירה ראויה למגורים, אוסרת לעלות את שכר הדירה יותר מ- 2% בשנה, מחייבת להעניק לשוכרים אופציה ל- 3 שנים, מעבירה את חובת התשלום של עמלת מתווך על בעל הנכס ומחייבת אותו לשפץ ולתקן במידת הצורך

דירות להשכרה, בנייה, תל אביב, בתי מלון

דירות להשכרה – למה אין פיקוח ממשלתי?

דירות להשכרה בישראל מאוד יקרות, שכן משנה לשנה מתייקרות עוד יותר, מבלי שום רגולציה ועם המון חופש פעולה לבעלי הנכסים. על דירות לא דירות, במיוחד בתל אביב, בעלי הנכסים מרשים לעצמם לגבות מחירי עתק, אחרים נוהגים מידי שנה להקפיץ את המחיר ללא שום הצדקה ובמקרים לא מעטים לרמוס את זכויותיהם של השוכרים השבויים במצוקת הדיור. לא מזמן, פרסמה הלמ"ס כי דירות להשכרה תייקרו ב- 2013 ב-7.5% ובתל אביב ב- 12%. מספרים לא הגיוניים לכל הדעות.

את המצב העגום הזה רבים היו רוצים לשנות ואף ניסו לא פעם. והנה ניסיון אחד טרי מהמדף של חברת הכנסת חיליק בר וסתיו שפיר מעבודה ואורלי לוי-אבוקסיס מישראל ביתינו.

לפי ההצעה שהוגשה לכנסת לכנסת במטרה להסדיר לראשונה את שוק השכירות בישראל:
• יוגדר קודם כל מהי דירה ראויה למגורים (דירה המכילה מים זורמים, פתחי אוורור ונקודות גישה לחשמל)
• בעלי הדירות לא יוכלו לעלות את שכר הדירה בשיעור הגבוה מ- 2% בשנה,
• הם יחויבו להעניק לשוכר אופציה של 3 שנים,
• הם יצטרכו לשלם את עמלת המתווך (במידה והוזמן מתווך על ידי בעל הנכס),
• הם יחויבו לבצע שיפוצים ותיקונים בדירה במידת הצורך,
• תנאי פינויה דיירים יהיה מוגדר באופן ברור.

לדברי ח"כ שפיר, "בתור שוכרת דירה שיודעת מה זה לשלם שכר דירה מדי חודש, ואיך להתחנן לבעל הבית שישלם על אינסטלטור כשהבית מוצף אחרי הגשם הראשון. אני רואה בהסדרת שוק השכירות שליחות ראשונה במעלה. יש 2 מיליון שוכרים בישראל שאף אחד לא דואג לזכויותיהם והגיע הזמן לשים סוף לטירוף הזה. אני מזמינה את כל שוכרי הדירות שסובלים מהטירוף הזה על בסיס יומיומי, להגיע לכנס הראשון של שדולת השוכרים".

ח"כ בר אמר כי "חוק זה נולד תוך שיתוף אמיתי של ציבור השוכרים ולכן נוגע בבעיות האמיתיות של שוק שכירויות הדירה. החוק הזה רלוונטי מתמיד כיוון שקניית בית כיום היא דבר בלתי אפשרי כמעט ומצריכה לפחות 12 שנות עבדות וכ-150 משכורות חודשיות בממוצע, ולכן שוק השכירות הופך לחיוני וגדול יותר. לצערי היום שוק השכירויות הוא ג'ונגל פרוץ ומערב פרוע. החוק שלנו בעצם מבקש לעשות סדר בבלגן ולהסדיר את השוק הגדול הזה. שדולת השוכרים הראשונה שהקמנו בכנסת היא הזדמנות אמתית להשמיע את קולו של ציבור השוכרים והמשכירים. ואני קורא לכולם להגיע, להביע עמדה, ולהיות שותפים לתהליך ולשנות את העתיד".