פטור ממע"מ: האוצר פרסם הקריטריונים לרוכשי דירות חדשות

יאיר לפיד מחלק את הנטל: כדי לרכוש דירה חדשה עד 1.6 מיליון שקל ללא מע"מ צריך להיות יוצא צבא/ שירות לאומי/ אזרחי. מי שלא שירת יוכל לרכוש דירה ללא מע"מ עד 600 אלף שקל בלבד

זוגות צעירים, אנשים

זוגות צעירים – לרכוש דירה חדשה ללא מע"מ

חלוקת הנטל עליה דיבר שר האוצר, יאיר לפיד, במהלך מסע הבחירות האחרון, סוף סוף קורם עור וגידים. על אף התנגדותו החריפה של שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, לפיד אישר אמש את קריטריון המריבה – שירות צבאי – על מנת לקבל זכאות לרכישת דירה ללא מע"מ עד 1.6 מיליון שקל. גם זוגות ללא ילדים יוכלו ליהנות מהטבת הממשלה, שאגב, תעלה לה כ- 2 מיליארד שקל בשנה.

השאלה האם הפטור ממע"מ אכן יפתור את מצוקת הדיור ויעשה צדק עם הנטל, שעד כה מונח כל כולו על כתפיו של המעמד הביניים וזוגות צעירים בפרט.

רשימת הקריטריונים לקבלת פטור ממע"מ

תושבי ישראל: מי ששירת שירות צבאי/ לאומי/ אזרחי יקבל פטור ממע"מ על רכישת דירה חדשה עד סכום 1.6 מיליון שקל.

תושבי ישראל: מי שלא שירת שירות צבאי/ לאומי/ אזרחי יקבל פטור ממע"מ על רכישת דירה חדשה עד סכום של 600 אלף שקל כולל מע"מ.

זוגות נשואים עם ילד אחד לפחות (כולל זוגות ידועים בציבור) או הורה במשפחה חד הורית עם ילד אחד לפות בחזקתו: פטור ממע"מ יקבל כל מי שמלוא הזכויות בדירה רשומות עליו, זוהי דירתו הראשונה והיחידה שהוא רכש אי פעם, ללא עסקאות נדל"ן שבוצעו ובוטלו בעבר.

זוגות נשואים ללא ילדים כאשר אחד מבני הזוג מעל גיל 35: פטור ממע"מ יקבל כל מי שמלוא הזכויות בדירה רשומות עליו, זוהי דירתו הראשונה והיחידה שהוא רכש אי פעם, ללא עסקאות נדל"ן שבוצעו ובוטלו בעבר.

רווקים מעל גיל 35 : פטור ממע"מ יקבל כל מי הזכויות בדירה רשומות עליו, זוהי דירתו הראשונה והיחידה שהוא רכש אי פעם, ללא עסקאות נדל"ן שבוצעו ובוטלו בעבר.

אדם הזכאי לקצבת נכות מטעם ביטוח לאומי או אדם בעל דרגת נכות של 75% לכל הפחות הזכאי לקצבת פגעי עבודה מטעם ביטוח לאומי: פטור ממע"מ יקבל כל מי ששירות שירות צבאי/ לאומי/ אזרחי.

ההתנגדויות לקריטריונים שאישר יאיר לפיד

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל התנגד נחרצות לקריטריונים שאושרו. הוא דרש שכל מי שלא שירת יוכל לרכוש דירה עד 950 אלף שקל כי בשוק אין היום דירות עד 600 אלף שקל. "הגבלת רכישת דירות לחרדים ל-600 אלף שקל לא הייתה מביישת שום ממשלה אנטישמית. היכן אפשר לקנות היום דירות של 600 אלף שקל? אולי במאדים!", קראו ח"כים חרדיים.

לפי הנתונים של משרדו, ב- 2012 בוצעו ברחבי הארץ 212 עסקאות עד 600 אלף שקל. משמעות הדבר שההטבה למי שלא שירת היא פשוט לא רלוונטית. מנגד, אם מעלים את הרף ל- 950 אלף שקל ניתן להגדיל את הפוטנציאל בכ- 4,500 דירות חדשות.

גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה בזעם לפרסום הקריטריונים של יאיר לפיד. לטענתה: "גישתו של לפיד לפיה יש להעדיף יוצאי צבא במתן הטבות לדיור, מתעלמת מהעובדה שבמצב הקשה בשוק הדיור בו מחירי הדירות מרקיעים לשמיים, אין אפליה בין ערבים ליהודים. אולם, למרבה האבסורד, הפתרון של משרד האוצר, הכולל השקעת כספי ציבור משמעותיים, הוא הפליה בוטה. מותר למדינה לתגמל את מי שתורם לה, אבל רק בכפוף לעקרון השוויון. במידה ויש קבוצות באוכלוסיה שאינן יכולות לתרום באותה דרך, כי האחד משרת בצבא והאחר פטור, הרי שיש כאן אפליה, ולכך אני מתנגדת".

ארז כהן, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, "כבודם של כל הקריטריונים בכבודם מונח, אולם למרבה הצער אני צופה בלבול גדול וחוסר יכולת מוחלט ליישם את ביטול המע"מ. הסיבה לכך הינה שמשום מה תבעו שכל אזור בארץ ייקבע ע"י שמאים רף המחיר הספציפי לאותו אזור שבו יזכו הזכאים לפטור. אני צופה קושי עצום, בירוקרטיה וויכוחים אינסופיים כתוצאה מכך. במקום זאת, עדיף היה שהשמאי הממשלתי היה קובע קריטריון מחיר אחד ברור לכל הארץ שלפיו היה מיושם ביטול המע"מ. מקבלי ההחלטות בחרו שלא לעשות זאת וזאת תהיה בעיה גדולה."

גם הארגונים החברתיים יצאו נגד רשימת הקריטריונים לחלק את הציבור למי ששירת לי שלא שירת. לדברי עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח ונציגה בקואליציה לדיור בר השגה: "הפשרה שהושגה בעניין הקריטריון של שירות צבאי או אזרחי אינה מתקבלת על הדעת ומצער שמשרד המשפטים נסוג מהעמדה שהציג עד עתה. עדיין מדובר בהפליה פסולה, שמענישה את מי ששוחרר כדין מהשירות הצבאי ובמיוחד קבוצות שונות שפטורות משירות, בנוסף לערבים, כמו אנשים שקיבלו פטור מטעמים רפואיים, חרדים וכן אנשים שלא גויסו מטעמים משפחתיים או סוציאליים.

אם המדינה מעוניינת לפצות את המשרתים על תקופת השירות, מן הראוי שתיתן הטבות אחידות ומידתיות לכלל המשרתים, בתקופה שלאחר שחרורם, ולא תיצור זיקה לא עניינית בין השירות לבין הטבות דיור או רווחה, שמטרתן לסייע למי שידו אינה משגת. ההטבה כאן היא אינה הטבה אחידה למשרתים אלא הטבה סלקטיבית שתועיל רק לחלק מהמשרתים, אלו שיש להם הון ראשוני משמעותי לרכישת דירה חדשה מקבלן, ותגרום בסופו של יום לדחיקה נוספת של אוכלוסיות המתקשות מבחינה כלכלית, גם כאלו שמשרתות בצבא וגם כאלו שפטורות משירות".