משכנתא: פערי הריבית בסניפים השונים של אותו הבנק עולים עשרות אלפי שקלים לנוטלי המשכנתא

עידן אלקבץ, מנכ"ל משותף בעתיד ניהול משכנתאות: הריבית ללקוחות בסניפי אותו בנק משתנים ונקבעים על ידי מנהל הסניף ופקידי המשכנתאות , כל אחד על פי סמכותו. פערי הריבית בין הסניפים השונים של אותו הבנק מגיעים אף ל-0.20%, עלות ממוצעת של 20,000 אלפי שקלים ללקוח

 

כסף, מחשבון, משכנתא

פערי ריבית על משכנתא בבנקים שונים

מנתוני חברת עתיד ניהול משכנתאות המתמחה בפתרונות מימון ומחזור משכנתא עולה שלא מספיק לברר את ההבדלים בריביות המשכנתא בין הבנקים השונים, משום שלא פעם הפער בריביות המוצעות על ידי סניפי הבנק השונים גבוה לא פחות. פערי הריבית הגיעו במענה לפניות הראשונות, וטרם תחילת המו"מ, אף ל-0.20%, כשבמשכנתא ממוצעת סכום זה מיתרגם לכ-20,000 אלף שקל.

דוגמאות המתייחסות לתמהיל משכנתא ממוצעת של שליש בריבית הפריים, שליש בריבית משתנה כל 5 שנים לא צמודה ושליש בריבית קבועה לא צמודה.

עידן אלקבץ, מנכ"ל משותף בעתיד ניהול משכנתאות מסביר את הסיבות להבדלים: "הריביות אומנם מושפעות מריבית הפריים, אך התנאים לכל לקוח משתנים ונקבעים על ידי מנהל הסניף או על ידי הפקידים במקום. זאת, כשיש לו חופש החלטה לגבי תנאים אלו בתוך טווח מסוים ומעל לרף המינימום שנקבע על ידי מטה הבנק. חשוב להבין שכל סניף פועל כיחידת רווח עצמאית עם יעדים שונים, וחופש הפעולה נגזר מאותם יעדים שעשויים להעדיף להגדיל את האטרקטיביות ולהציע ריבית נמוכה יותר על מנת להגדיל את מספר משכנתאות הניטלות בסניף; באופן דומה היעדים עשויים לתת דגש על רווחיות לכל משכנתא ולא על סך המשכנתאות הנלקחות בסניף ואז שיעור הריבית המוצע גבוה יותר לרעת נוטל המשכנתא".

כיצד ניתן לצמצם את הפער בין הסניפים? לדברי אלקבץ "כדאי להסתייע בחברות המתמחות בתחום המסוגלות לבחון הצעות במספר סניפים רב ובפריסה ארצית, כיוון שהעלות בהסתייעות בהן נמוכה מהחיסכון שהן מקנות. אם בכל זאת מעוניינים לפעול באופן עצמאי, עדיף לסקור כמה שיותר סניפים ובנקים". עוד הוא מוסיף ש"אם קיים קשר אישי שניתן לנצל בסניף בנק מסוים, יש בכך כדי לסייע להביא את הריבית הנגבית על המשכנתא לרמה מיטבית. אבל גם במקרה זה כדאי לוודא זאת מול סניפים אחרים".

עתיד משכנתא - פערי ריבית על משכנתא