משכנתא הפוכה: מה זה בכלל?

משכנתא הפוכה מאפשרת לגמלאים להפוך את נכסיהם לכסף מזומן

משכנתא הפוכה, אנשים, קשישים, גימלאים

משכנתא הפוכה לגימלאים

מהי משכנתא הפוכה?
משכנתא הפוכה מאפשרת לקשישים בני 65 ומעלה, המעוניינים להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל ואולי אפילו הם רוצים סוף סוף להתחיל ליהנות מהחיים: לטייל בעולם, להיפגש עם החברים במסעדות, לפנק את הנכסים וכן הלאה – לממש את הרצון. זוהי סוג של הלוואה כאשר הנכס משמש כביטחון: בעל הנכס ממשכן את נכסו בבנק ואילו הבנק נותן לו בתמורה כסף מזומן. מה שכן, להבדיל ממשכנתא רגילה או הלווה מסוג אחר, משכנתא הפוכה אינה דורשת מהלווה לפרוע את ההלוואה או לשלם תשלום לבנק, כל עוד הוא מתגורר בנכס. רק אחרי מותו של הלווה ימכור הבנק את נכסו בכל לכסות את ההלוואה בתוספת הריבית. במידה ויימצא הפרש – אותו יקבלו היורשים של הלווה.

להגדיל הכנסה בגיל מבוגר
משכנתא הפוכה היא הפתרון הפיננסי היחיד העומד לרשות האוכלוסייה הבוגרת וקהיליית הגמלאים אשר מאפשר להם להגדיל את הכנסתם. הרעיון שהתחיל בארצות הברית מצוי בתהליך מואץ של התפתחות וכיום ניתן למצוא את שרותי המשכנתא ההפוכה באוסטרליה, ניוזילנד ומדינות מערביות נוספות הפועלות לעידוד האזרחים בני הגיל השלישי להנזיל את הנכס שלהם ולהפחית את הנטל הפיננסי מהמדינה.

פנו לבית מניב
את רעיון המשכנתא ההפוכה הביאה לראשונה לישראל חברת בית מניב בה שותפים בנק דיסקונט המעמיד את המקורות עד לגיוס הכספי באמצעות איגוח ההלוואות.

דירה כבטוחה לקבלת כסף
המשכנתא ההפוכה מאפשרת לאוכלוסייה המבוגרת לקבל כסף כשהבטוחה היחידה היא דירת המגורים שברשותם.

ללא החזרים חודשיים
מה שהופך את הלוואת המשכנתא ההפוכה לאטרקטיבית וייחודית, היא העובדה שהיא אינה כרוכה בהחזרים חודשיים ופירעון ההלוואה חל אך ורק כאשר הלווה מפסיק להתגורר בדירתו. כמו כן, כושר ההחזר, מצבו הכספי ומצבו הרפואי של הלווה אינם נבדקים ואין צורך בביטוח חיים.

משכנתא הפוכה בלבד
על מנת למנוע מצבים שעלולים לפגוע באינטרס הטהור של הגמלאי הזקוק להלוואה, קבע ארגון הגג האמריקאי למשכנתא הפוכה, כי לא תהיה באפשרותן של חברות המעניקות משכנתה הפוכה למכור מוצרים פיננסיים וביטוחיים מלבד המשכנתא ההפוכה.בישראל חברת בית מניב היא היחידה אשר מתמחה אך ורק במשכנתא הפוכה כמו גם, היחידה אשר אימצה את תקנות ירגון הגג האמריקא אשר בא להגן על זכויות הגמלאים.

להפוך את הבית לכסף מזומן
רוב הגמלאים בישראל, כמו בארצות הברית, חיים במצב של Home Rich Cash Poor- מה שאומר – עשיר בנכסים אך עני במזומנים. מדובר בפלח אוכלוסייה די גדול אשר מתגורר בבתים שבבעלותם ויכול להפוך את הבית לכסף מזומן, וזאת מבלי שהוא יאלץ לעזוב את ביתו.

פתרון כספי משמעותי
על פי ממצאי סקר חברתי שנערך ע"י חברת בית מניב, עולה כי בישראל חיים כיום כ- 950.000 אזרחים בני 60 ומעלה כאשר מספר משקי הבית במגזר הזה מוערך בכ-600,000 איש. בנוסף, הנתונים גילו כי למעלה מ- 40% מהמבוגרים בני 65 ומעלה בישראל אינם מרוצים ממצבם הכספי והמשכנתא ההפוכה מהווה עבורם פתרון כספי משמעותי ביותר.

בית בשווי של 350 אלף שקל לפחות
שווי נכס המגורים המינימאלי עבורו ניתן לקבל משכנתא הפוכה הוא 100,000$ השווי הממוצע של נכס המגורים עבורו נתנה בית מניב משכנתא הפוכה עומד על כ-300,000 $.

צוות מוקד שירות הלקוחות של בית מניב ישמח לעמוד לשירותכם במשרדי החברה.