מחירי הדירות: עלייה של 5.2% ברבעון הראשון של 2014

דו"ח של השמאי הממשלתי הראשי: דירות בבאר שבע התייקרו ב- 13%, באשקלון – 10%, תל אביב ומודיעין – 8%

דירות יד שנייה, חלונות, ראשון לציון, השתקפות

מחירי הדירות ממשיכים לעלות

מחירי הדירות בישראל ממשיכים לעלות. כפי שחושף היום דו"ח של השמאי הממשלתי הראשי, טל אלדרוטי ברבעון הראשון של 2014 מחירי דירות 4 חדרים (דירות חדשות וגם דירות יד שנייה) רשמו עלייה של 5.2%, זאת בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. בהשוואה לרבעון האחרון של 2013 העלייה עמדה על 1.5%.

נתונים אלה, המבוססים על סקירה של מחירי דירות 4 חדרים: דירות יד שנייה וגם דירות חדשות ב- 16 ערים מרכזיות בישראל, מצטרפים לנתוני הלמ"ס, שגם הם מצביעים על עליית מחירי הדירות בחודשים הראשונים של השנה, בשיעור דומה.

דירות בבאר שבע התייקרו ב- 13%
את עליית מחירי הדירות הגבוהה ביותר ספגה באר שבע – במהלך השנה האחרונה הם זינקו ב- 13%. במקום השני אשקלון עם זינוק של 10% במחירים. בעיר תל אביב ובעיר מודיעין העלייה עמדה על 8%, בעיר חולון ובעיר הרצליה – 7%. חיפה הציגה התייקרות הדירות (ממוצע של דירות יד שנייה וגם דירות חדשות) בשיעור של 5%. רחובות, ראשון לציון, נתניה – עלייה של 4%. פתח תקווה, אשדוד, אילת – עלייה של 3%. בירושלים מחירי הדירות נותרו ללא שינוי.

אם משווים את מחירי הדירות של הרבעון הראשון של 2014 למחירי רבעון האחרון של 2013, היו אזורים שאף הציגו ירידה, אם כי מינורית. בעיר הרצליה ובעיר רמלה המחירים ירדו ב- 1%. בערים תל אביב, כפר סבא, חיפה ואילת המחירים נותרו ללא שינוי. בסך הכל, בהשוואה לרבעון האחרון אשתקד, מחירי הדירות עלו בשיעור ממוצע 1.5% בממוצע.

תרגום האחוזים למספרים בשטח מראה שדירת 4 חדרים היקרה ביותר בשלושת החודשים הראשונים של השנה, נמכרה ב- תל אביב – 2.749 מיליון שקל. במקום השני – דירות בהרצליה. על 4 חדרים שילמו הרוכשים 2.017 מיליון שקל. במקום השלישי דירות למכירה בירושלים שרשמו מחיר של 1.785 מיליון שקל. מקום רביעי – דירות בכפר סבא עם מחיר של 1.627 מיליון שקל. את החמישייה סוגרות דירות בחולון וגם דירות במודיעין – 1.57 מיליון שקלן.

בתחתית הטבלה דירות בבאר שבע עם 889 אלף שקל על דירות 4 חדרים.

תגובות על פרסום הנתונים
" לקראת תום התקופה הנסקרת, במחצית חודש מרץ 2014, פורסמה החלטת קבינט הדיור בדבר הצעדים לטיפול במחיר הדיור – תוכנית 'מחיר מטרה" ותוכנית 'מע"מ בשיעור אפס'" מציין בדו"ח השמאי הממשלתי הראשי. כ"מיד לאחר פרסום החלטה זו נצפתה האטה חריפה בכמות העסקאות שבוצעו למכירת דירות, בעיקר בדירות חדשות, אולם השפעת צעדים אלה על מחירי הדירות שנסקרו – ככל שחלה – עדיין לא באה לידי ביטוי בתקופה הנסקרת.

"בחלק הראשון של התקופה הנסקרת נשמרה המגמה שאפיינה את שנת 2013, של עליית מחירים מתונה. הצהרות הממשלה בדבר התערבותה הצפויה בשוק המגורים במטרה לצננו, לא הופנמו על ידי הציבור. אך לקראת סוף הרבעון, במחצית חודש מרץ, פורסמה החלטות קבינט הדיור בדבר הצעדים להוזלת מחירי הדיור, כאמור, ועם פרסום זה נצפתה האטה חריפה בהיקפי העסקאות, בעיקר בדירות חדשות, ורבים בקרב ציבור רוכשי הדירות השהו את רכישת הדירה".

לדברי ארז כהן לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, תיבת הפנדורה הנדל"נית נפתחה ובניגוד גמור להצהרות שר השיכון ומקבלי החלטות, נכנסו מחירי הדיור לסחרור חסר שליטה. נוסף כ"שמן מדורת ל"ג בעומר", "גמגום המע"מ" של שר האוצר והמלחמה המיותרת בין משרדי האוצר והשיכון. לראש הממשלה, כמבוגר האחראי פטרונים ואני מצפה שייקח מיידית את המושכות לידיו כי אנחנו היום כבר בזמן פציעות.

לדברי כמאל שגראוי, יו"ר ובעלי קבוצת אחים שגראוי, על הממשלה לאשר לאלתר את ביטול המע"מ זאת על מנת למלא מחדש את משרדי המכירות הריקים ולהביא אוכלוסיות חזקות ברמה סוציו אקונומית חזקה אל הפריפריה ובמיוחד ליישובים קרובים יחסית דוגמת יוקנעם, רמת ישי ונצרת עילית. כמו כן, על מנת לבלום את ההתייקרויות על הממשלה לערוך חשיבה מחדש לגבי קידום בנייה מהירה מתקדמת שתוזיל בעשרות אחוזים את עלויות הבנייה ותביא גם סוף סוף להוזלת המחירים בשוק הדיור המבעבע.