דירות להשקעה: בנק ישראל שוב מחמיר עם המשקיעים

מעכשיו לא תהיה פריצה בחוק באמצעותה רכשו המשקיעים דירות להשקעה בתנאי מימון כאילו אלה היו הדירות היחידות שלהם; הבנק מחייב את המשקיעים להציג 50% הון עצמי

משכנתא, בית, מחשבון

בנק ישראל שוב מחמיר עם המשקיעים

 

מבין הסיבות הרבות לעליית מחירי דירות האסטרונומית בשנים האחרונות, נהוג היום להצביע על הריבית הנמוכה במשק כאל הגורם המרכזי. מדניות הריבית של בנק ישראל היא זו שמשכה את רבבות משקיעי הנדל"ן בחיפוש מקורות פרנסה מניבים יותר מאלה שהציע להם עד כה שוק ההון. ואכן, במקום לקבל ריבית של 1%-2% על חסכונות בבנק אפשר היה ליהנות מ- 10% תשואה בנדל"ן רוכשים דירה להשקעה באזור ביקוש. והמחירים לא איחרו לזנק תוך שהם מותירים הרבה מאוד זוגות צעירים עם חלום לא ממומש.

לאור המצב ניסה בנק ישראל לרסן את השוק באמצעות שורה ארוכה של הגבלות ודרישות כלפי נוטלי משכנתאות. אך בפועל קרה מצב הפוך – הביקוש זינק והיקפי משכנתאות שברו שיאים היסטוריים. בתגובה, הכריז בנק ישראל על הגבלה נוספת הפונה ישירות אל המשקיעים. המטרה הייתה להגביל רכישת דירות להשקעה ועל ידי כך להגדיל את היצע הדירות ולהוריד את המחירים.

לפי ההגבלה החדשה של בנק ישראל, כל מי שביקש לרכוש דירה להשקעה צריך היה להציג לבנק 50% הון עצמי ולקבל כהלוואה רק 50% מערך הנכס. לעומת זאת, מלווים שזוהי דירתם הראשונה והיחידה, דרש הבנק להציג הון עצמי בגובה של 25%.

אך מסתבר שגם זה לא צינן את השוק ואת המשקיעים הלוהטים. מפני שמשקיעים רבים מהר מאוד גילו פריצה בחוק ועל ידי פרוצדורה פורמלית מהירה הם יכול לקבל מהבנק משכנתא כאילו זו הייתה דירתם הראשונה. הם פשוט רשמו את הדירות על ילידיהם כאשר ההורים צורפו כלווים יחד עם הילדים בתיק המשכנתא.

את המצב הזה החליטו בבנק ישראל לתקן ובמהירה. המפקח על הבנקים קבע שבמידה ורוכש הדירה בפועל (זה שמבקש מהבנק משכנתא) מבקש לצרף את אחד מהוריו כלווים בתיק המשכנתאות שלו, לבנק מותר להכיר רק במחצית מההכנסה הפנויה של ההורה לשם בחינת העמידה בהחזר החודשי להכנסה.

בנוסף לכך, הבנק יוכל להכיר במחצית מההכנסה הפנויה של ההורה הלווה, בתנאי שלפחות רבע מהלוואת המשכנתא תשולם ישירות בהוראת קבע מחשבונות האישי של ההורה.

לסיכום, ברור למדי שמטרתו העיקרית של בנק ישראל היא לצנן את השוק הרותח, אך על זה הוא היה צריך לחשוב קודם, לפני שהפך את שוק הנדל"ן למקלט בטוח עבור כל מי שמחפש דירות להשקעה.