דירות גן – מסוכנות מבחינה בריאותית

דירות גן, הנחשבות לדירות מבוקשות במיוחד בשוק הדיור בישראל, מתגלות גם כמסכנות בריאותם של דיריהם. הסיבה: קרינה של כבלי תשתיות, בעיקר חשמל, שהועברו בצורה לא תקנית מתחת לאדמה

דירות גן - מסוכנות לבריאות

דירות גן – מסוכנות לבריאות

מסתבר, כי דירות גן (דירות חדשאות או דירות יד שנייה), הנחשבות לדירות מבוקשות במיוחד בשוק הדיור בישראל, מתגלות גם כמסכנות בריאותם של דיריהם. למסקנה הזו, הגיע חברת Nest Value המציע הזמנת בדיקות קרינה בנכסים.

לדבריו של צחי ברדוגו, מנכ"ל החברה , הוא נתקל בחודשים האחרונים במספר מקרים שבהם הוזמן ע"י דיירי דירות גן לבדיקת קרינה, במטרה להתגונן ממפגעי האנטנות הסלולאריות, אך במקום זאת גילה לתדהמת הדיירים כי הם חשופים, לעיתים בשיעור גבוה מאוד, לקרינה ממקור אחר לגמרי.

"בשנים האחרונות רוכשי הדירות מודעים יותר לבדיקות שכדאי לבצע לפני רכישת דירה יד שנייה וגם לפני קבלת דירה חדשה מקבלן. הבדיקות המבוצעות הן בדיקות על טיב הבנייה וההתאמה ההנדסית לתוכניות ולתקנים, אך בדיקות קרינה מבוצעות פחות. עם זאת, בשנים האחרונות מבוצעות יותר בדיקות קרינה ולעיתים הממצאים שעולים מהן מפחידים", אומר ברדוגו. "מפגעי הקרינה שאינה סלולרית נובעים מהעברת כבלי חשמל מתחת לאדמה בצורה לא חוקית או תוך התעלמות מהמלצות ארגון הבריאות העולמי, שגם המשרד לאיכות הסביבה אימץ אותן, אך הכנסת עדיין לא עיגנה אותן בחוק מסודר".

לדבריו, המפגעים התת-קרקעיים נוצרים כאשר מניחים את הכבלים מתחת לאדמה בצורה לא תקנית במטרה לחסוך בחומר גלם – "הקרינה אינה מזיקה כאשר הכבלים מונחים בצורה היקפית במגרש ולא מתחת לשטחי המחייה – כיוון שמדובר בעבודות ראשוניות במגרש לאחריהם מבוצעות שאר עבודות הבנייה, תיקון המפגע כרוך באי נוחות גדולה – פינוי חדרי מגורים, הפיכת ריצוף וחפירה – ובעלות גבוהה מאוד שמתחילה בעשרות אלפי שקלים ועשויה להגיע להרבה יותר, תלוי בבית עצמו, בצורת הבנייה שלו וסלילת כבלי התשתית תחתיו".

"אם ארגון הבריאות העולמי לחקר הסרטן והמשרד לאיכות הסביבה נוקבים בפרמטר של 2 מיליגאוס – אני נתקל לא אחת במקרים שהקרינה גבוהה הרבה יותר ויכולה להגיע אף ל-15 יחידות קרינה", מספר ברדוגו. לדבריו הבעיה עשויה להיות חמורה כשמדובר בבניין בעל מספר קומות או מגדל, שם התשתית הנדרשת גדולה הרבה יותר כיוון שהיא מספקת את צרכי כל הדירות בבניין – "בדירת גן במגדל דירות, הקרינה יכולה להיפלט גם דרך הקירות ופירי המעליות והתשתית, במידה והונחו לא נכון".

ברדוגו מציין כי בעיית הקרינה התת-קרקעית מתחילה לעיתים בחברת החשמל עצמה, שפועלת לפי תקנים שונים מהמשרד לאיכות הסביבה – "לאחרונה הייתי בבניין מאוד יוקרתי שהתברר שמתחתיו עובר כבל של חברת חשמל שמיועד לכל השכונה, עליו היה ריצוף מאסיבי שהיה קשה מאוד לפרק ולהרכיב חזרה. התקן של חברת חשמל מאפשר לה להגיע עד לרמת קרינה של 1,000 מיליגאוס – שהוא התקן לחשיפה קיצרת מועד ולא כמו במקרים שלנו שזה מתחת לרגליים וממש לא לזמן קצר".

לדברי ברדוגו, "במצב כזה, מי שמבצע בדיקת קרינה, חשוב שישמור על ממצאיה כי ביום מן הימים, באם ישתנה המצב ותתגלה קרינה – תהווה הבדיקה הראשונית שיצאה תקינה ראייה להגשת תביעות נזיקין או ירידת ערך לנכס".