דירוג הערים שעולות לגובה -נתניה עוברת את תל אביב

"העיר נתניה הפכה בשנים האחרונות לפנינה בכל היבט אפשרי. בתחום הנדל"ן מציעה העיר מבנים בסטנדרטים השמורים לערים הגדולות בעולם"

שדרת המגדלים חולון. יח"צ

שדרת המגדלים חולון. יח"צ

 

מצוקת הקרקעות והביקושים לדיור במרכז הארץ, לצד מלאי קרקעות הולך ואוזל ברשויות המקומיות מביא את הצורך לשינוי קו הרקיע הנדל"ני. ניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), מעלה כי בישראל יש כיום מעל ל- 13,120 יח"ד הנבנות במגדלי מגורים בני 16 קומות ומעלה.

בחינת הדירות הנמצאות בבנייה פעילה במגדלי מגורים העולים לגובה, מעלה כי העיר נתניה נמצאת במקום ה- 1 עם בניה פעילה של 1,858 דירות חדשות במגדלים בני 16 קומות ומעלה. העיר תל אביב- יפו דורגה במקום ה- 2 עם בניה פעילה של 1,670 יח"ד ואל המקום ה-3 הגיעה העיר פתח תקווה עם בניה פעילה של 1,505 יח"ד בבניינים בני 16 קומות ומעלה.

לדברי היזם יעקב בריגה, בעלים ומנכ"ל חברת בריגה הבונה את מגדל דוד ומגדל YAM בנתניה מסר, "העיר נתניה הפכה בשנים האחרונות לפנינה בכל היבט אפשרי. בתחום הנדל"ן מציעה העיר מבנים בסטנדרטים השמורים לערים הגדולות בעולם. חלק גדול מהמבנים נבנים לגובה ובכך מאפשרים אבסולוטית הרבה יותר שטחים ירוקים על הקרקע. המגדלים מאפשרים לרוכשי הדירות ליהנות מפסיליטיז שלא מתאפשרים בבניינים נמוכים בשל העלויות הגבוהות של הקמתן ביחס לדיירי הבניין כדוגמת, בריכת שחיה, ספא, מגרשי טניס, מועדוני ילדים וכד ובכך מעלה את רמת החיים של התושבים בעיר'".

עוד ערים המופיעות בדירוג הבניה לגובה הן: הוד השרון- מקום 4, רמת גן- מקום 5, אשדוד- מקום 6, ראשון לציון- מקום 7, חולון- מקום 8, ירושלים- מקום 9 ובמקום ה- 10 העיר חיפה.

"מתחם עלית ברמת גן הולך לשנות את מפת הבניה לגובה בישראל ואת קו הרקיע של גוש דן", כך מציין שוקי דוידוביץ' מנכ"ל חברת מצלאוי הבונה את מגדלי עלית. מתחם עלית הידוע במרכז תעשיה, מסחר ותעסוקה הולך להשתנות ובשנים הקרובות ייבנה כולו לגובה ויציע דירות יוקרה עם מפרט ברמה גבוהה ובמחיר אטרקטיבי בהשוואה לשוק דירות היוקרה בתל אביב. במתחם יהיו מספר מגדלים שיספקו את כל השירותים שהדיירים בהם יצטרכו, כולל נושא הנגישות לצירי התחבורה הראשיים במדינה וכן לרכבת הקלה תעבור בסמוך וכן מכלול השירותים הציבוריים נמצאים בקרבת מקום ובהישג יד. אני מאמין כי בניה לגובה הינה הפתרון היחידי למצוקת הדיור במרכז תוך טיפוח ריאות ירוקות בין המגדלים ובמרכזי הערים הצפופות.

עוד מוסיף דוידוביץ', "כי ישראל צועדת לקראת עידן חדש במתן לגיטימציה למגורים בגובה ובשיטה של עירוב שימושים. מדובר בשיטה שתופסת תאוצה במרכזי הערים התוססות בעולם ביניהן לונדון וניו יורק, שם במתחם אחד ניתן למצוא פתרון תעסוקתי, פתרון למגורים, ופתרון לבילוי בשעות הפנאי".

שכונת מגדלים בשדרה בחולון הקפיצו אותה למקום ה-8 בדירוג הארצי, בשכונה זו עתידות להבנות כ-1600 דירות חדשות במגדלים בלבד. אבי ביתן, סמנכ"ל השיווק בחברת מנרב, הבונה את מגדל מנרב המתנשא לגובה 24 קומות בשכונה אמר, "גובה מתקשר אסוציאטיבית למשהו חיובי ואיכותי. כך לדוגמה משתמשים במונח כמו 'להרגיש על הגובה', על מנת להביע מצב מצוין. שדרת ניהול בחברות תמיד תמוקם בקומות הגבוהות וכך גם בבנייני מגורים – ככל שאתה עולה במניין הקומות, אתה אמנם משלם יותר, אך גם מקבל נוף מרשים יותר, זרימת אוויר טובה יותר ומרחב של שקט ופרטיות. לא בכדי קומה גבוהה יותר משמעה סטאטוס גבוה יותר".

עוד נמצא בנתוני הלמ"ס כי העיר בת ים מדורגת במקום ה-17 עם 162 דירות חדשות בבנייה פעילה לגובה של 16 קומות ומעלה. לאור נתון זה מנכ"ל עיריית בת ים, עו"ד ארז פודמסקי שקד, מדווח כי "מיקומה של העיר בדירוג עתיד להשתנות ולעלות כשם שהעיר עתידה לעלות לגובה. לבת ים אין קרקעות פנויות לבניה להתרחב אליהן, שכן העיר גובלת בצמידות ביפו ובראשון לציון בנתיבי איילון במזרח ובחוף הים ממערב. לאור כך הוחלט בעירייה על צמחיה פנימה, ציפוף העיר ובניית נדל"ן למגורים לגובה בתצורה של מגדלי מגורים. יצוין כי כל שטח העיר הינו 8,000 מ"ר מתוכם 800 מ"ר בית העלמין בת ים- חולון".