בדק בית – כל מה שרציתם לדעת

בדק בית יכול להיות מורכב מכמה אלמנטים: משפטי, הנדסי וסביבתי. צריך לבחור את החברה הטובה ביותר כדי לישון בשקט ולא להיכנס להוצאות מיותרות. בדק בית סטנדרטי בדירת יד שנייה, עולה בין 1,000 ל- 2,000 שקל

דירות יד שנייה, דירות ישנות, חלון, תריסים

בדק בית – כל מה שרציתם לדעת

 

בדק בית זהו נושא מאוד פופולארי בשנים הארונות ולא בגלל שנהנו מפונקים ומחפשים את הקבלנים על כל שטות קטנה, פשוט מצוקת הדיור גורמת לרבים מהקבלנים להעדיף כמות על פני האיכות. צמד המילים – בדק בית, בכלל לא זר בענף הנדל"ן הישראלי וכמעט בכל חברות הבנייה, גם הטובות ביותר בשוק, אפשר למצוא היום ליקויי בנייה. אך בדק בית הוא לא רק בדיקת ליקויים לפני הכניסה לדירה החדשה מקבלן. בדק בית מיועד גם למי שעומד לרכוש דירה או בית יד שנייה, עומד בפני שיפוצים מורכבים ובכלל רוצים לתקן כמה דברים בביתו כדי להעלות את רמת החיים.

בדק בית – למי מיועד
שירות בדק בית מיועד לכל מי שלא רוצה לקנות חתול בשק, למי שלא רוצה לשלם מחיר כפול על טעויות של אנשים אחרים, למי שעומד בפני שיפוץ מורכב ואל סומך על אמינותו של הקבלן, לכל מי שרוצה לבוא למשא ומתן מול קבלן או מוכר פרטי מעמדת כוח, ובכלל, לכל מי שדואג לעורכו של הנכס שלו והכי חשוב – דואג לבריאותו. הרי ליקויי בנייה, תקלות, שריטות, רטיבויות, סדקים וכו' עלולים להוזיל את הנכס בעשרות אחוזים. במיוחד עם מדובר בנזק מתמשך של כמה שנים, המחיר יורד ובעלי הנכס מפסידים כסף רב. רטיבות, למשל, יכולה לפגוע גם בבריאותם של דיירי הבית, זאת בשל ריבוי חיידקים, בקטריות ומזיקים אחרים. למעשה, כדי לסכם – למי מיועד שירות בדק בית, נגיד שהוא מתאים גם לרוכשים דירות חדשות, גם לרוכשי נכסי יד שנייה, גם למשקיעים, לשוכרים ולמי שעומד בפני שיפוץ. הרי אם תערכו בדק בית ותקבלו דו"ח מקצועי מסודר על מצב הנכס לפני השיפוץ, אחריו לא תהיה לכם בעיה להוכיח שהנזק שנגרם במטבח הוא של קבלן השיפוצים.

בדק בית – מה הוא כולל
בדק בית יכול להיות מורכב מכמה אלמנטים: משפטי, הנדסי וסביבתי. אלמנט המשפטי (בעזרת עורך דין מוסמך) יבדוק עבורכם את הנכס לגבי עיקולים, שעבודים והערות הזהרה בטאבו. אלמנט ההנדסי יבדוק את כל מה שקשור לתוכניות הכנס למצבו בפועל: האם הוא בנוי בדיוק כפי שמוגדר בתוכנית המקורית, האם יש חריגות בנייה, האם יש בעיות הנדסיות, האם שלד הבניין תקין, מערכות חשמל, מים וגז תקינות, חיפויים וציפויים, איטום ובטיחות. אלמנט ההנדסי יבדוק לא רק את הליקויים הגלויים לעין והאסתטיים, אלא גם ליקויים בטיחותיים כמו בעיות בתכנון הממ"ד, חדרי מדרגות מסוכנים, מעקים רופפים וכו'. אלמנט הסביבתי כולל בדיקת הסביבה החיצונית של הבית, החל מבדיקת טיב השכנים והשכונה ועד לבדיקת רמת הקרינה, זיהום אוויר, קרע, מים, מפגעי רעש והן הלאה. בדק בית יכול לכלול את כל שלושת האלמנטים הללו יכול לכלול רק אלמנט אחד או לחלופין להציע רק בדיקת רטיבות או איתור נזילות, איתור גז ראדון או קרינה אלקטרומגנטית.

בדק בית – איפה מוצאים
ברשת האינטרנט אפשר למצוא היום רשימה ארוכה למדי של חברות בתחום בדק בית, ביקורת מבנים ואיתור ליקויי בנייה. לרשותו של הצרכן עומד מבחר רב של שירותים ופתרונות בנושא זה. צריך רק לבחור את החברה הטובה ביותר כדי לישון בשקט ולא להיכנס להוצאות מיותרות. אפשרות הטובה ביותר היא לשאול את החברים הקרובים ואת בני המשפחה, האם יש להם חברת בדק בית מומלצת. אם אין, אפשר לגלוש לפורומים מקצועיים ולהתייעץ עם הגולשים שכבר עשו בדק בית. מה שעוד אפשר לעשת זה להיכנס לאתרים המרכזים כמה חברות בתחום ובהשארת פרטים אישיים הם שולחים לכם כמה הצעות מחיר מסודרות. מה שחשוב זה לשים לב למקצועיות החברה: האם היא מעסיקה מהנדסים בעלי מוניטין ואנשי מקצועי מעולים משלל תחומים.

בדק בית – כמה עולה
מחירו של בדק בית משתנה בהתאם לפרמטרים רבים: גודל הנכס, מיקומו, מטרת הבדק, היקף הליקויים וכד'. כדי לקבל הצעת מחיר כמה שיותר עדכנית מומלץ לערוך רשימה מדויקת של מה שרוצים: גודל הנכס, סוג הנכס, סוג הבדיקה, תקציב ויעדים. בדק בית סטנדרטי לאיתור ליקויי בנייה בדירת יד שנייה, עולה בין 1,000 ל- 2,000 שקל. בדירה חדשה המחיר יעלה לכ- 2,500 שקל ואילו בבית קרקע פרטי הוא יגיע לכ- 3,000 שקל.

בדק בית – מה מקבלים
אחרי כל שלבי בדק הבית, בהתאם לצורך הספציפי של הדיירים, מנהנדס מוסמך מטעם חברת בדק בית תפיק עבורם דו"ח מצב עדכני. הוא יכלול תיעוד מלא של כל הליקויים, המלצות והדרכים לטיפול. דו"ח זה הוא הוכחה קבילה בבית משפט ומהווה קלף מיקוח מול קבלן או מוכר הנכס בעת סגירת המחיר.